Hogy a firkálgatás már a kommunizmus idején is a széles, tanult néptömegek sajátja volt, arra maga Kádár János szolgál bizonyítékkal, aki ezt a csodás kordokumentumot hagyta ránk egy csehszlovákiai kommunista pártértekezleten üldögélő, neve elhallgatását kérő kommunista vezetőről.
A képet Kádár 1967 áprilisában rajzolta Karlovy Varyban az európai kommunista és munkáspártok értekezletén, egy évvel azután, hogy odahaza éppen a setét kommunizmus gazdasági mechanizmusának reformjáról döntött. A rajzot Huszár Tibor Kádár c. 2006-os monográfiájában találtuk.
Az imperialista gyökerű rockabilly irányzat kommunista követőjének titokzatosan lefittyedt szája sarkán túl a felső mezőben látható kommunista nemzeti zászlók sorozata hozza izgalomba a befogadót. Mit ábrázolt az alkotó Kádár? A tanácskozás helyszínének sematizált rajza? Vagy jegyzetek a Magyar Népköztársaság nemzeti lobogójának reformjához?
Bónusz: Épp egy cikk miatt telefonálgattam, amikor az APEH formaborítékának hátoldalán próbáltam felidézni a pártértekezleten skiccelgető Kádárt.
Az utolsó 100 komment: